2015. júl. 30.

Kritika 54# - Könyvek szárnyán

Nagyon szép napot kívánok mindenkinek!
Mint láthatjátok, újra elérhető vagyok, megjavították az internetünket, szóval nekiálltam behozni az egy hét lemaradásomat a rendeléseket illetően. Kérem, aki később írt nekem, legyen türelemmel, hiszen vannak, akik régebb óta várakoznak. Köszönöm a megértést! 
Tehát egy kritikával jelentkezem elsőként, mely a Könyvek szárnyán c. blogról íródott, írója Netra K. Nem egy történetes blogról van szó, így a szempontokat is máshogyan alakítottam, mint a megszokott. Lássunk is neki:


Kinézet: Még nem igazán volt dolgom olyan bloggal, ami nem történetes, de természetesen ez nekem nem jelent akadályt, plusz sosem késő semmi újba belevágni, szóval örültem annak, hogy hozzám fordultál.
Első benyomásként azt tudom mondani, hogy megfogott a blogod, hiszen a címe eléggé figyelemfelkeltő, a témája pedig - annak ellenére, hogy sokan foglalkoznak hasonló bloggal -, mondhatni magával ragadó. Én legalábbis nagyon szeretem az olyan oldalakat, ahol könyvajánlókkal lehet találkozni, hiszen nagy könyvmoly vagyok, és általában egy nap alatt kivégzek egy olyan olvasmányt, ami tetszik. Tehát, ahogy az angol tartja, for first sight, pozitív véleményen vagyok a témáról, melyet képviselsz. 
Magáról a designról: a fejléced gyakorlatilag egy egyszerű, fehér kép, amire fekete betűkkel van feltüntetve a cím. Túl egyszerű, én azt gondolom. Ha egy olyan blogot szeretnél működtetni, amit később felvirágoztatsz majd, kicsit előnyösebb külső kell neki, vigyél bele egy kis bonyolultat! A betű stílusa egyébként, ez a kissé dőlt, kézíráshoz hasonló szöveg tetszik, illik alapvetően egy ilyen témájú bloghoz. Ennek ellenére továbbra is úgy gondolom, hogy ez nem egy fejléc. Ha nem vagy igazán ezen képek kedvelője, akkor azt is csinálhatod - javaslatként mondom -, hogy kiveszed a fejlécet, nem töltesz fel külön képet, és a menüsort (főoldal, stb) helyezed el fölülre, elvégre a te esetedben maga a blogháttér elég díszes külsőt ad. Jó választásnak tartom ezt a nyitott könyvet, ráadásul a mérete is megfelelő, hiszen nem homályos, vagy pixeles, ami legtöbb esetben előfordult letöltött képeknél. Úgyhogy ez előny, tetszik, bár gyanítom, elég sok könyvajánlós blognál hasonló lehet a háttér - az első dolog ugyanis ez, ami beugrik egy szerkesztőnek a témáról, egy nyitott könyv. Hm, szóval ez sem túl egyedi, de ne zavarjon, mert ha eredményesen fogod vezetni a blogot, a kutyát sem fogja érdekelni, hogy mennyire egyedi a háttered.
A színvilág alapvetően nagyon megnyerő szerintem, ez a sárgás-bézses kombó mindig jó választás. Naturalisztikus színek, barátságos külsőt eredményeznek, és első benyomásra vonzzák az olvasókat. A chat színeit is eszerint válogattad össze, meg is lett az eredménye, hiszen nagyon szépek, harmonikusak, igényességre vallanak részedről. 
A címkéket nagyon jó ötletnek tartom, hiszen ezek használatával könnyedén el lehet igazodni az oldaladon, mindenki megtalálja azt, amit keres. A heti top 3 is egyedi gondolat, hiszen a népszerű bejegyzéseidet így még népszerűbbé tudod tenni. A hamarosan megjelenő blogajánlóidból egy kis ízelítőt kapunk, képekkel mutatod meg nekünk, miről fog szólni a legközelebbi bejegyzésed. Ez is elég izgalmas, hiszen ha valaki épp arról a műről vár véleményezést, tudja, hogy nálad idővel megkaphatja, amit szeretne. 
A bejegyzések szimpla, fehér hátterét én megváltoztatnám a helyedben. Némi sárgásabb, világosabb bézs árnyalattá alakítanám, hiszen sokkal jobban feldobná az egész külsőt akár ez az apró változtatás. A fehér alap, fekete betűszín kombináció ugyanis annyira szimpla, sablonos, ráadásul hivatalosnak is tűnik. Ha csempészel bele egy kis színt, máris hívogatóbbá válik. 
Összességében tehát mondhatom, hogy egy barátságos, ám kissé egyszerű külsejű bloggal állunk szemben. Ha igazán komolyan szeretnél vele foglalkozni, elgondolkodnék egy új fejléc készítésén, hiszen az az első, ami egy oldalnál az olvasó szemébe ötlik, és később meghatározza a véleményét róla. 
3/5

Az oldalakról: Ezt külön pontként szeretném kezelni, hiszen véleményezni szándékozom a tartalmukat és a kivitelezésüket.
Először is leszögezném, tetszik az elrendezése, hiszen nem a megszokott módon, oldalt helyezted el őket, hanem vízszintesen, viszonylag a blogod legtetején. A stílusuk és a színük nagyon tetszik, nem üt el weboldal többi részletétől. Az oldal működése menüpontban arról olvashatunk, miként, hogyan jött létre a blogod, továbbá megmagyarázod, melyik menüt miért is hoztad létre tulajdonképpen. Jó, tetszik, és tény, hogy hasznos is, ha az eligazítást nézzük.
A könyveknél értelemszerűen ajánlókat találhatunk, méghozzá különleges módon. A te saját felkonferálásodon kívül még egy aktuális borítókép, és egy rövid ismertető is díszíti a bejegyzésed elejét. Ezt azért találom jó módszernek, mert kellőképpen felkelti az ember figyelmét, érdeklődését akár a könyv, akár a blogod iránt. Ami pedig külön jó megoldás, nem írtad végig a teljes bejegyzést, hanem oldaltörést alkalmaztál, így az, akit érdekel az egész cikked, kénytelen rákattintani a "TOVÁBB OLVASOM" linkre - persze nem, mintha ez olyan rossz lenne. A fent leírt adatokon kívül pedig a bejegyzést fűszerezed a saját véleményeddel, hiszen minek is olvastad volna el a könyvet, ha nem adod ki magadból a vele kapcsolatos gondolataidat? A véleményalkotásod stílusa tetszik, ám erre máshol fogok kitérni, a későbbiekben. Amit esetleg javasolni tudnék, a bejegyzések betűméretét kisebbíteném valamennyivel, és minden esetben sorkizárttal írnám a szöveget, hogy egységesebb legyen. A fekete betűszín jó, hiszen ha ez van, már elrontani nem lehet a külsőt, viszont kicsit variálnék vele a helyedbe, hogy jobban igazodjon színvilágában a blog aktuális kinézetéhez.
Az alternatív befejezésnél olyan bejegyzéseket jelenítesz meg, ahol az olvasóid véleményére is kíváncsi vagy, egyszóval lavinaként elindítasz egy adott könyvvel/könyvsorozattal kapcsolatos kérdést, amelyre félig-meddig, saját vélemény alapján választ is adsz, de igyekszel mozgósítani az embereket is, hogy kapcsolódjanak be a blog életébe. Ezt jó ötletnek tartom, a visszajelzés ugyanis mindig fontos. Annál szebb pedig nincs is, amikor különböző könyvek érdeklődői nyílt vitát indítanak a történetről, és kibeszélik annak minden részletét.
A book tags oldalon kicsit már megszeppentem. Először nem igazán tudtam rájönni, milyen célt szolgál, de alaposabban olvasgatva a bejegyzések között, tulajdonképpen rájöttem. A különböző, könyvvel kapcsolatos szempontokat élő példákkal szemlélteted - vagy hogyan is fogalmazhatnám meg ezt szebben. Megadsz egy alapgondolatot, például "Egy könyv, amit a borítója miatt vettél meg". Erre példával adsz választ, és elmondod, miért az adott művet hoztad szóba. Elegáns és egyedi megoldásnak tartom, hogy ilyen módon is kifejted a véleményedet, de komolyan. Más oldalon eddig még nem találkoztam hasonlóval.
Az elérhetőségeknél értelemszerűen a különböző közösségi oldalak linkjét adod meg nekünk, ahol regisztrálva vagy, hogy akár ott is el tudjunk érni, ha bővebb információt szeretnénk tudni valamivel kapcsolatban. Jó ötlet, hogy külön hoztál létre ezeknek egy oldalt, bár szerintem egy szöveges modul is megtette volna. Ebből is látszik, hogy törődsz az olvasóiddal, hiszen amellett, hogy a véleményüket kérdezed bizonyos könyvekkel kapcsolatban, még az elérhetőségeidet is megadod, hogy bárhol, bármikor utol tudjanak érni. Ezt egy igen szimpatikus gesztusnak tartom.
Amit tehát elmondhatok összegzésképpen az oldalakról: mind hasznos és szükséges, igényesen felépítettek, szépen rendszerezettek, semmiféle kivetnivalót nem találtam bennük. Talán az egyszerű, fehér háttér és a betűszín/méret miatt kukacoskodhatok, elvégre az érdekes és tartalmas bejegyzéseid sokkal szebb külsőt érdemelnének.
4/5

Fogalmazás, stílus: Mint már fentebb is említettem futólag, a stílusod nagyon-nagyon, iszonyatosan tetszik. Karakán, határozott fellépést tanúsítasz, kerek-perec leírod azt, amit az aktuális könyvről gondolsz. Emellett a bevezetőkben szépen ismerteted, hogy nagy vonalakban miről szól az adott olvasmány, mennyire érdemes belekezdeni. Saját szavaiddal fogalmazod meg az alaptörténetet, plusz írod le a bejegyzés elejére, mit vártál először tőle, s ellenben mi az, amit végül kaptál. Egyszóval, stílusilag az írásod magával ragadó, pláne, hogy bizonyos területeken úgy fogalmazol meg egy adott mondatot, hogy közben megmosolyogtatod az olvasóidat is vicces hasonlataiddal, szófordulataiddal.
Azt külön ötletesnek találtam, hogy a könyvből idézel nekünk bizonyos részeknél, egyfajta érvként, s ezáltal betekintést engedsz nekünk az adott mű világába. Ezáltal kicsit mi is megérthetjük, amit magyarázni próbálsz nekünk, másrészt pedig - ami igazán fontos -, ízelítőt kapunk az író/nő fogalmazásából, s eképpen is meg tudjuk hozni döntésünket azzal kapcsolatosan, tetszik-e nekünk ajánló alapján a könyv.
Az írásképedről: sem helyesírási, sem elgépelési hibával nem találkoztam a blog oldalainak böngészése során - bár bevallom őszintén, nem olvastam végig minden egyes bejegyzést, az kicsit sok lett volna, és téged sem szerettelek volna megváratni vele. A szabályokat nagyszerűen alkalmazod, a vesszőkre is ügyelsz, noha azokkal gyakran gyűlik meg az ember baja. A helyes gépelésre is odafigyelhetsz, valószínű alaposan átolvasod közzététel előtt a bejegyzést, hiszen sem elütés, sem értelmetlen szófoszlányok hada nem szerepel benne. 
Ezen kívül talán még arról írhatnék, mennyire felépített egy adott cikked. Nos, a válaszom: meglehetősen. Ugyanis a bevezetést szépen megoldod azzal, hogy a könyv címét feltünteted, pár sorral felkelted az érdeklődést, és a szép, színes, látványos borító mellé beilleszted a rövid ismertetőjüket - azaz fülszövegüket - is. A mű kielemezgetésénél is alapos vagy, mindig odaírod, nagyjából hol, mikor játszódik, miről szól nagy vonalakban, kik a főbb szereplők. Egyszóval, sok információt adsz, mégsem spoilerezel minden részletet, ami jó, hiszen talán vannak, akik még nem olvasták korábban a könyvet. Lezárásképpen pár mondatban még véleményt foglalsz a műről, esetleg ajánlod is valakinek, továbbá igyekszel mozgósítani az olvasó táborodat, hogy ne felejtkezzenek el a hozzászólás írásáról, illetve a vélemény nyilvánításról. 
Amit mondhatok az összképről: jó, tetszik, igényesen fest. Határozottan élvezet a soraidat olvasni, mert egyedi - szókimondó - stílusod van, amely mellé szinte tökéletes helyesírás párosul - csak azért szinte, mert a mondás szerint ugyebár senki és semmi nem lehet tökéletes. Ettől eltekintve, szép munka a blogod, sok sikert kívánok a működtetéséhez, mert nyilván nem lehet egyszerű bánni vele.
5/5

Összesen: 12/15
Sok sikert és jó blogolást a továbbiakban: 


2 megjegyzés:

  1. Nagyon-nagyon szépen köszönöm a kritikát, most legszívesebben végigugrálnám a házat örömömben, hogy ennyire tetszett (mondjuk akkor a szomszédok tényleges bizonyítékot kapnának ezüsttálcán, hogy kissé zakkant vagyok) :D
    A fejlécről szólva... Szorgosan keresem a designblogokat, ahol megfelelőt tudnának csinálni, de eddig nem jártam szerencsével. Na majd talán most nálatok ;) Olyan dolgokra hívtad fel a figyelmem, amik felett elsiklottam, pedig igazából fontosak, azokat igyekszem javítani.
    Ja, és egyáltalán nem kellett sokat várnom, nyugi. Volt, hogy 2 hónapig nem érkezett meg a kért kritikám, és már meg is feledkeztem a rendelésről. ;)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Drága Netra!
      Nekem szolgál örömömre, hogy tudtam segíteni a kritikámmal a munkádat! :) A szomszédokkal meg ne is törődj, biztos ők sem százasok teljesen. :D
      Remélem, nálunk megkapod azt a designt, amiről a kezdetek óta álmodsz! :) Az apró hibák pedig azért vannak, hogy helyre lehessen hozni őket! ;)
      2 hónap egy kritikára? Huh, elég szomorú. Bár lehet csak nekem. Én szeretek pontosan dolgozni :)
      Jó blogolást: M. Gin

      Törlés

Anaya zatracone-dusze